Arbeta hos oss

Lediga jobb på Entréskolan

Vad kul att du är intresserad av att jobba med oss!

Vi tar gärna emot såväl ansökningar till tjänster som vi annonserar om just nu som spontana ansökningar i väntan på att vi har en tjänst att erbjuda. Ibland dyker det upp en ledig tjänst, i synnerhet inför nytt läsår, och då är det bra om du redan finns med i våra rullor.

Lärare

Vi söker i första hand behöriga lärare och gärna med flera ämneskombinationer men har även dörren öppen för dig som har erfarenhet som lärare men ännu kanske inte är helt klar med dina studier men ändå känner att läraryrket är yrket för dig och du är redo att sätta upp en plan för att nå behörighet.

På Entréskolan ser vi läraren som den viktigaste resursen för våra elevers lärande. Vi söker dig som har tidigare erfarenhet av att arbeta med ungdomar på grundskolan. Entréskolans estetiska arbete genomsyrar hela skolåret och som personal på Entréskolan är alla delaktiga och hjälper till vid olika estetiska arrangemang såsom föreställningar, slutprodukter, öppet hus mm. Förutom de estetiska arbetet är läsåret indelat i ämnesintegrerade arbetsområden där undervisningen planeras tillsammans av lärarna runt en grupp elever. Som lärare på Entréskolan är det därför viktigt att du trivs i en roll där samarbete utgör en central del. Som person trivs du i ett uppdrag där du har ett stort eget ansvar och ges utrymme att ta många egna initiativ men även kan lyssna in och samarbeta med andra. Du är kreativ och kommer gärna med nya idéer och angreppssätt. En stor del av arbetet sker med digitala verktyg. Ett plus är om du har intresse eller erfarenhet av någon estetisk uttrycksform.

Vi söker dig som:

- är intresserad av att arbeta ämnesintegrerat och med olika estetiska uttrycksformer
- har datavana och vilja/erfarenhet av att arbeta med datorn som verktyg i det pedagogiska arbetet
- har en positiv syn på alla elevers förmåga att lyckas
- har ett stort engagemang samt är drivande och initiativrik
- har stor förmåga att kommunicera med elever och föräldrar på ett lösningsfokuserat sätt.

Utbildning

Du innehar relevant utbildning och erfarenhet. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet och vilja att arbeta med ämnesintegration i ett aktivt lärande med datorn som pedagogisk verktyg.

Lön, ersättning och förmåner

Kollektivavtal - mellan Almega och fackförbunden Lärarförbundet, Lärarnas riksförbund, kommunal och Unionen.
Tjänstepension (ITP-avtalet) TGL,
Tjänstegrupplivförsäkring
Trygghetsförsäkring, TFA,
Omställningsavtalet SAF-PTK
Friskvårdsbidrag

Tjänstgöringsgrad kan diskuteras utifrån personligt intresse och ämneskombination. Provanställning tillämpas första terminen.

Annan personal

På Entréskolorna har vi givetvis inte bara lärare utan även andra tjänster som är en viktig del för skolan. Hos oss arbetar såväl personal inom skolledning, elevhälsa, SYV, måltid, fastighet, resurslärare mfl.

Vi söker i första hand dig som har adekvat utbildning för den tjänst du är intresserad av och gärna i kombination med annan kompetens som behövs i skolan.

På Entréskolan är all personal en viktig del för elevernas lärande och hos oss är våra elever allas ansvar oavsett vad man arbetar med. Vi söker dig som har tidigare erfarenhet av att arbeta med ungdomar på grundskolan. Entréskolans estetiska arbete genomsyrar hela skolåret och som personal på Entréskolan är alla delaktiga och hjälper till vid olika estetiska arrangemang såsom föreställningar, slutprodukter, öppet hus mm. Förutom de estetiska arbetet är läsåret indelat i ämnesintegrerade arbetsområden där undervisningen planeras tillsammans av personalen runt en grupp elever. Det är därför viktigt att du trivs i en roll där samarbete utgör en central del. Som person trivs du i ett uppdrag där du har ett stort eget ansvar och ges utrymme att ta många egna initiativ men även kan lyssna in och samarbeta med andra. Du är kreativ och kommer gärna med nya idéer och angreppssätt. En stor del av arbetet sker med digitala verktyg. Ett plus är om du har intresse eller erfarenhet av någon estetisk uttrycksform.

Vi söker dig som:

- är intresserad av att vara en viktig person och en del av vårt team på Entréskolan med fokus på elevernas lärande och utveckling
- har datavana och vilja/erfarenhet av att arbeta med datorn som verktyg i ditt arbete
- har en positiv syn på alla elevers förmåga att lyckas
- har ett stort engagemang samt är drivande och initiativrik
- har stor förmåga att kommunicera med elever och föräldrar på ett lösningsfokuserat sätt.

Utbildning

Du innehar relevant utbildning och erfarenhet. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet och vilja att arbeta som en lagspelare tillsammans med oss.

Lön, ersättning och förmåner

Kollektivavtal - mellan Almega och fackförbunden Lärarförbundet, Lärarnas riksförbund, kommunal och Unionen.
Tjänstepension (ITP-avtalet) TGL,
Tjänstegrupplivförsäkring
Trygghetsförsäkring, TFA,
Omställningsavtalet SAF-PTK
Friskvårdsbidrag

Tjänstgöringsgrad kan diskuteras utifrån personligt intresse och ämneskombination. Provanställning tillämpas de första 6 månaderna.

Entréskolan Örebro  

Skicka ansökan till: rekrytering.orebro@entreskolan.se

Till hösten 2022 startar vi upp Entréskolan i Örebro. Vi söker därför såväl engagerade och drivna lärare inom alla ämnen gärna i kombination med ett estetiskt ämne (dans. teater, bild, slöjd, musik) för undervisning i årskurs 4-9 men även annan personal. Är du intresserad av att vara med att starta upp verksamheten på Entréskolan i Örebro och att utveckla våra elevers kunskapsutveckling genom inspirerande och kreativa lektioner i samarbete med andra ämnen? Då är du personen som vi söker.
.

Högstadielärare alla ämnen åk 7-9

Omfattning: 50-100 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
.

Mellanstadielärare alla ämnen åk 4-6

Omfattning: 50-100 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
.

Annan personal

Vi tar gärna emot din ansökan för annan tjänst än lärare även om vi för tillfället inte har annonser ute för annan personal. Vår erfarenhet är att dessa tjänster ändå tillsätts genom spontanansökningar som trillar in. Du är därför varmt välkommen att skicka in ditt CV och personligt brev och berätta vilken tjänst du är intresserad av. Skicka ansökan till rekrytering.orebro@entreskolan.se

Omfattning: 5-100 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: Augusti 2022

Entréskolan Enköping

Vad roligt att du är intresserad av att jobba hos oss på Entréskolan i Enköping. Vi tar gärna emot din spontanansökan och inom kort kanske har vi en tjänst som vi kan erbjuda dig. Skicka in ditt CV och personligt brev redan idag så kommer du med i våra rullor. Vem vet? Det kanske blir snarare än vad både du och vi tror!

Entréskolan Eskilstuna    

Aktuella tjänster inför läsåret 2022/2023
-

Lärare i SO åk 7-9 

Omfattning: 100 %

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Speciallärare/specialpedagog

Omfattning: 80 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål
Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Lärare i NO, teknik åk 7-9

Omfattning: 100 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål
Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Lärare i matematik åk 7-9

Omfattning: 100 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål
Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Entréskolan Stockholm    

Aktuella tjänster inför läsåret 2022/2023
-

Lärare i engelska, spanska åk 6-9

Omfattning: 100 %

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Lärare i musik åk 4-9

Omfattning: 75 %

Varaktighet: Föräldravikariat ht 2022 (kan förlängas)
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Entréskolan Västerås    

Aktuella tjänster inför läsåret 2022/2023
-

Lärare i engelska, slöjd, idrott åk 4-9

Omfattning: 80-100 % (3 tjänster)

Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022
-

Speciallärare

Omfattning: 50 %  Tjänstgöringsgraden kan anpassas efter personliga önskemål
Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Vanlig anställning
Start: 8 augusti 2022